Офіційний сайт Виконкому
Центрально-міської районної у місті Кривому розі ради
тел:(0564)94 83 60,(068)970 56 97, прийм.(0564)94 83 63 факс:
пн-пт: 8.00-16.30
Перерва: 12.30-13.00
сб, нд: вихідні
50000, м. Кривий Ріг,
вул. Свято-Миколаївська, 27
Головна | Актуально | Новини | Звіт про роботу служби у справах дітей виконкому районної у місті ради за 2017 рік

Звіт про роботу служби у справах дітей виконкому районної у місті ради за 2017 рік

 

Діяльність служби у справах дітей виконкому районної у місті ради     (далі – служба у справах дітей) упродовж 2017 року була спрямована на вирішення питань запобігання дитячої бездоглядності і безпритульності, профілактики правопорушень серед дітей, їх соціального захисту, реалізації права дитини на охорону здоров'я, освіту,  сімейне виховання та на виконання  районної програми щодо захисту прав дітей "Щасливе дитинство – майбутнє суспільства" на 2016-2020  роки.

Робота служби у справах дітей виконкому районної у місті ради здійснювалась згідно діючого законодавства та  відповідно до основних напрямків.

1. Організація та проведення профілактичних заходів по подоланню бездоглядності, злочинності та правопорушень серед дітей

У районі напрацьовані ефективні форми роботи з питань профілактики бездоглядності та правопорушень серед дітей, їх соціального захисту та набуто певний досвід по виведенню із кризового стану сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах. З метою координації зусиль усіх суб’єктів соціальної роботи  12.05.2017 районною у місті радою розглянуто питання про проведення профілактичної роботи з дітьми та їх батьками, які перебувають в складних життєвих обставинах, та прийнято відповідне рішення. 

Службою у справах дітей спільно з суб’єктами з соціальної роботи постійно проводилися організаційно-профілактичні заходи, спрямовані на запобігання соціального сирітства та попередження негативних явищ у дитячому середовищі.

У напрямку проведення профілактичної роботи із неповнолітніми щодо недопущення ними злочинів та правопорушень, служба у справах дітей  тісно співпрацювала з ювенальною превенцією Криворізького відділу поліції, навчальними та лікувальними закладами району.

Вивченням стану дитячої  злочинності за 9 місяців 2017 року у порівнянні з аналогічним періодом 2016 року на території району спостерігається зниження на 28,5% кількості неповнолітніх осіб, які прийняли участь у вчиненні злочинів.   

Основною формою профілактичної роботи  є проведення на території району спільних рейдових заходів "Діти вулиці", "Неблагополучна сім'я".    Спочатку 2017 року  проведено 160 профілактичних  рейдів, в ході яких  затримано 29 дітей. З них, 26 дітей  влаштовано до  центрів реабілітації, 2 – до закладів охорони здоров’я, 1 – повернуто в сім’ю.  

У ході проведення рейдових заходів постійно  перевірялись  умови проживання дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах. Так, протягом звітного періоду збільшено кількість виїздів у вищезазначені сім’ї до 140, про що було складено акти та поставлені відповідні вимоги перед батьками.

На обліку в службі у справах дітей перебуває 138 дітей, що опинились у складних життєвих обставинах,  та які виховуються у 70 сім’ях.  З них, 74%  дітей проживають у неповних та багатодітних сім'ях.  До роботи з сім’ями, які опинилися у складних життєвих обставинах, залучалися спеціалісти служби у справах дітей, фахівці з соціальної роботи Криворізького міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, юристи, психологи, які надавали консультації та сприяли захисту прав дітей.

З метою покращання ситуації у сім’ях, відновлення їх виховних функцій, упродовж 2017 року спеціалістами служби у справах дітей з усіма батьками  проведена індивідуально-профілактична робота щодо пропаганди здорового способу життя, корекції сімейних стосунків, подолання конфліктних ситуацій, 15 батьків направлено на обстеження або лікування з приводу алкоголізму чи наркоманії, 78 батьків, які  свідомо ухилялися від виконання своїх батьківських обов’язків, притягнуті районним судом  до адміністративної відповідальності за ст.184 КпАП.

До районного суду  подано 9  позовних заяв виконкому районної у місті ради, як органу опіки та піклування, про позбавлення 11 батьків батьківських прав відносно 21 дитини.

Завдяки спільної роботі служби у справах дітей, ювенальної превенції Криворізького відділу поліції, лікаря-нарколога Центрально-Міського району, Криворізького міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді 16 дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах, протягом 2017 року були зняті з досягненням позитивного результату.

Одним із важливих напрямів роботи служби у справах дітей  є профілактика негативних явищ в підлітковому середовищі.

У 2017 році службою у справах дітей  організовано та проведено із залученням лікаря-нарколога Центрально-Міського району, співробітників ювенальної превенції Криворізького відділу поліції 20 інформаційних зустрічей з учнями щодо  попередження злочинності і правопорушень серед дітей, запобігання насилля відносно дітей, розповсюдження наркотичних засобів і психотропних речовин, профілактики ВІЛ/СНІДу серед дітей. Всього лекціями було охоплено понад 2000 учнів.

У кожному закладі освіти створені та працюють ради профілактики і постійно діючі комісії з превентивних питань та раннього виявлення  неповнолітніх, схильних до вживання психоактивних речовин, алкоголю та тютюнових виробів.

На виконання Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей» протягом 2017 року проведено 35 перевірок закладів освіти щодо стану профілактичної роботи по запобіганню злочинності і правопорушень серед учнів.

 На постійному контролі у виконкомі районної у місті ради перебуває питання заборони продажу неповнолітнім суб'єктами господарювання та їх найманими працівниками алкогольних напоїв і тютюнових виробів. Протягом звітного періоду на території району проведено 20 профілактичних рейдових заходів "Допінг" та встановлено 4 факти продажу неповнолітнім спиртних напоїв та тютюнових виробів. По вказаним фактам складено адміністративні протоколи за ст.156 Кодексу України про адміністративні правопорушення. 

Крім того, у  2017 році молодіжною превенцією Криворізького відділу поліції   було затримано 12 неповнолітніх за  вживання спиртних напоїв у громадських місцях. З неповнолітніми та їх батьками  проведена відповідна профілактична робота, на неповнолітніх складені адміністративні протоколи  за ст. 178 КУпАП.

Не залишається поза увагою виконкому районної у місті ради питання своєчасного виявлення  дітей, які зазнали насильство в сім'ї. На обліку в службі у справах дітей перебуває 9 дітей вказаної категорії.  На правопорушників, які вчинили насильство по відношенню до дітей, службою у справах дітей    направлені до Криворізького відділу поліції клопотання щодо притягнення їх до адміністративної відповідальності за  ст.173-2 КУпАП, як то передбачено  Законом України "Про попередження насильства в сім'ї".  

Для координації діяльності усіх служб і відомств, причетних до проведення роботи по запобіганню дитячої  бездоглядності і  злочинних проявів серед неповнолітніх, та підвищення ефективності профілактичної роботи при виконкомі районної у місті ради діє координаційна рада з питань профілактики бездоглядності, правопорушень та соціально-правового захисту дітей, засідання якої проводилися щоквартально.  

ІІ. Соціальний захист дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та створення умов для реалізації права кожної дитини на виховання в сім’ї

У 2017 році робота служби у справах дітей була направлена на вирішення питань соціально-правового захисту дітей-сиріт та дітей, які залишились без батьківського піклування, реалізацію їх прав на сімейне виховання.

Завдяки злагодженій взаємодії суб’єктів соціальної роботи, причетних до вирішення питань захисту прав дітей, вдалося зменшити кількість дітей, позбавлених батьківського піклування. На обліку в службі у справах дітей  перебуває 199 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. З них, 23 дитини набули правового статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, упродовж 2017 року.    

Спочатку реформування державної системи влаштування дітей, які залишились без батьківського піклування, вдалося поступово перейти від інтернатних до сімейних форм виховання.

Протягом 2017 року  в сім’ї громадян влаштовано 31 дитину. З них:

- 2 дітей усиновлені;

- 26 дітей влаштовані під опіку громадян;

- 1 дитина влаштована до прийомної сім'ї;

- 2 дітей влаштовані до дитячих будинків сімейного типу.

Відсоток дітей, охоплених сімейними формами виховання становить 90.  У районі значно зменшилась кількість дітей, які виховуються в дитячих державних закладах: з 134 дітей у 2010 році до 25 – у 2017 році.

Пріоритетною формою влаштування та виховання дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, є усиновлення.

Службою у справах дітей постійно вживаються заходи щодо активізації національного усиновлення.

За статистичними даними ЄІАС "Діти" на регіональному обліку дітей, які можуть бути усиновлені,  перебуває 58 дітей, близько 50 %  яких  від 14 до 18 років. Це ускладнює процес підбору потенційних усиновителів. Адже, більшість громадян бажають усиновити малюків до 3 років.

На території Центрально-Міського району проживає 56 дітей, які усиновлені громадянами України. Службою у справах дітей здійснюється нагляд за дотриманням прав усиновлених дітей. Усі усиновлені діти проживають в належних умовах, забезпечені усім необхідним та їх права не порушуються.

Крім того, у районі ведеться облік осіб, які бажають усиновити дитину. Протягом 2017 року   8 подружніх пар звернулися до служби у справах дітей з питання усиновлення, 4 з них стали батьками, усиновивши дітей.

Останнім часом найбільш поширеною формою влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, є їх влаштування під опіку, піклування, в сім'ї близьких родичів. В сім'ях опікунів, піклувальників виховується 138 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, за якими постійно здійснюється контроль.

Відповідно до Закону України «Про допомогу сім’ям з дітьми» державну допомогу отримали  66 опікунів на загальну суму 2 млн. 612 тис. грн.

На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2005 № 823 "Про затвердження порядку надання одноразової допомоги та дітям, позбавленим батьківського піклування, після досягнення 18 річного віку", службою у справах дітей контролюється питання отримання дітьми грошової допомоги. Упродовж звітного періоду  по досягненню повноліття 13 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, отримали зазначену державну допомогу на загальну суму 23 тис.530 грн.

У районі ефективно  функціонують 7 прийомних сімей та 1 дитячий будинок сімейного типу, в яких виховується 14 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та 1 особа з їх числа.

Прийомним батькам та батькам-вихователям постійно надавалась всебічна допомога, здійснювався контроль за призначенням та виплатою матеріального забезпечення для повноцінного утримання дітей. Протягом 2017 року  на їх функціонування виплачено 572,3 тис.грн. державної соціальної допомоги на дітей, та 214,1 тис. грн. грошового забезпечення батькам-вихователям та прийомним батькам, за надання соціальних послуг. Заборгованість по виплатам за 2017 рік відсутня.

Крім того, сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування непрацюючим батькам-вихователям та прийомним батькам на суму 48,3 тис. грн.

У районі вживаються заходи щодо захисту житлових та майнових прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Сформований реєстр нерухомого майна дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. На обліку у виконкомі районної у місті ради перебуває 63 квартири та 41 домоволодіння.

За 140 дітьми пільгової категорії зберігаються житлові приміщення: 42 дитини є власниками та співвласниками житла, що складає 21%,  98 дітей мають право користування житлом, 59 дітей – не забезпечені житлом у зв’язку з відсутністю його у батьків на момент позбавлення їх батьківських прав.   

З метою контролю за технічним та санітарним станом квартир, що зберігаються за дітьми, які залишилися без батьківського піклування, спеціалістами служби у справах дітей та відповідальними особами ТОВ «Сітісервіс-КР», ТОВ «Дивобуд»  проводилися обстеження житла, про що складені відповідні акти. 104 квартири та домоволодіння придатні для проживання, 5 житлових приміщень потребують ремонту.

У 2017 році за рахунок коштів місцевого бюджету відремонтована квартира, яка на праві приватної власності належить дитині-сироті та особі із числа дітей-сиріт.

 На постійному контролі перебуває питання своєчасної постановки на квартирний облік дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, віком від 16 до 18 років.

На квартирному обліку у виконкомі районної у місті ради перебуває 9 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та 49 осіб з їх числа.

ІІІ.Діяльність комісії з питань захисту прав дитини виконкому районної у місті ради

Однією із форм реалізації державної політики з охорони дитинства у районі є діяльність комісії з питань захисту прав дитини.

Протягом   2017 року було проведено 17 засідань  комісії з питань захисту прав дитини та розглянуто 198 питань, віднесених до повноважень служби у справах дітей, а саме:

 

                           Питання

Кількість

надання дозволів на вчинення правочинів щодо нерухомого майна, право власності чи право користування яким мають діти

     46

встановлення ( припинення) опіки, піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування

      17

 надання (втрата) дитиною статусу дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування

      12

взяття на облік (зняття з обліку) у виконкомі районної у місті ради квартир, домоволодінь, право користування або право власності на які мають діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, які перебувають під опікою(піклуванням) в сім’ях громадян

      10

визначення участі батьків у вихованні дитини і призначення часу спілкування з дитиною того з батьків, хто проживає окремо від неї

      11

встановлення (припинення) опіки над майном дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування

 

      6

надання дозволів на укладання договорів купівлі-продажу транспортних засобів, співвласниками яких є діти

       3

надання дозволів батькам дитини на укладання договору про припинення права на аліменти

        3

відібрання дітей від батьків

        3

Інші

      87

 

Комісією з питань захисту прав дитини розглянуто 140 проектів рішень виконкому районної у місті ради, підготовлених службою у справах дітей.

ІУ. Участь у судових засіданнях з питань захисту прав та законних інтересів дітей

Відповідно до чинного законодавства України упродовж 2017 року спеціалісти служби у справах дітей, у якості представників виконкому районної у місті ради, як органу опіки та піклування, прийняли участь у 396 судових засіданнях:

                              Назва судових справ

 Кількість судових

 Засідань

позбавлення батьківських прав батьків

        130

відібрання дітей від батьків без позбавлення батьківських прав 

            8

захист житлових та майнових прав дітей (виселення, зняття з реєстрації, втрата права користування житлом, прийняття спадщини, визнання права власності за дітьми на земельні ділянки, визнання правочинів недійсними, поділ майна, тощо)

        166

визнання батьківства (скасування батьківства)

          24

виїзд дитини за кордон без згоди одного з батьків

          13

надання права на шлюб неповнолітній дитині

            2

участь одного з батьків у вихованні дитини та спілкуванні з нею ( усунення перешкод у спілкуванні з дитиною)

          24

усунення перешкод діду (бабі) у вихованні внуків

             4

визнання протиправним рішення органу опіки та піклування та його скасування

             8

 

 

застосування примусових заходів виховного характеру для дітей, які досягли кримінальної відповідальності

             11

усиновлення дітей

               6

У. Організація роботи із зверненнями громадян

У 2017 році  до служби у справах дітей надійшло 306 письмових звернень громадян та 1184 повідомлення від державних установ, підприємств, організацій. На особистий прийом до начальника та спеціалістів служби у справах дітей звернулося 220 громадян .

За характером основних питань, з якими звертались громадяни до служби у справах дітей здебільшого порушувались  питання соціально-правового захисту дітей, вирішення питання позбавлення батьківських прав громадян, які ухиляються від виконання батьківських обов'язків, встановлення опіки (піклування) над дітьми, які залишились без батьківського піклування, захисту житлових і майнових прав дітей.

Всі звернення громадян, які надходили до служби у справах дітей, були опрацьовані, проводилися особисті зустрічі з заявниками, за результатами розгляду вживалися відповідні заходи по захисту законних прав та інтересів дітей. 

УІ. Організація  оздоровлення та відпочинку дітей, змістовного дозвілля та проведення акцій соціальної підтримки дітей 

Протягом звітного періоду проводилися відповідні організаційні заходи щодо оздоровлення та відпочинку дітей пільгових категорій.

У червні  2017 року відпочили  у тимчасових таборах з денним перебуванням 60 дітей, що опинились у складних життєвих обставинах, на харчування яких з районного у місті бюджету використано 12 тис. грн.

За підсумками літньої відпочинкової кампанії  20 дітей, позбавлених батьківського піклування, оздоровлені у ДОТ «Слава»,  6 – у ДП»УДЦ «Молода гвардія» та КЗО «ЗСШІ «ДЦСР «Перлина Придніпров’я», 4 - у ДП «Міжнародний дитячий центр «Артек».    

 З метою підтримки та соціального захисту дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, службою у справах дітей  01.06.2017 були організовані  заходи з нагоди  Міжнародного дня захисту дітей, в рамках якої проведено благодійну акцію «Солодкі подарунки» з врученням дітям морозива.

Відповідно до розпорядження голови районної у місті ради від 21.08.2017 №146-р проведено акцію «Збираємо дітей до школи» , в ході якої  79 дітям, які опинилися у складних життєвих обставинах, вручені канцелярські набори.

У Храмі Різдва Пресвятої Богородиці організовувались  благодійні обіди для дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах.

29 вересня 2017 року у приміщенні Криворізького академічного міського театру драми та комедії ім. Т.Шевченка, з нагоди відзначення Міжнародного дня усиновлення, пройшов родинний фестиваль « З любов’ю в кожне серце», для вихованців дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей та дітей, які виховуються під опікою, піклуванням в сім’ях громадян. Прийомним батькам, батькам-вихователям та опікунам, які стали призерами фестивалю, було вручено святкові подарунки.

Цілі та завдання для вирішення у 2018 році:

- забезпечення виконання заходів Національної стратегії профілактики соціального сирітства;

- зменшення кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають в державних дитячих закладах за результатами роботи з близькими родичами, що відвідують таких дітей для влаштування до їх сім’ї;

- забезпечення права кожної дитини, яка отримала статус дитини –сироти, або дитини, позбавленої батьківського піклування, на виховання у сімейному оточенні;

- організація профілактичної роботи з батьками, які ухиляються від виконання батьківських обов’язків, своєчасне їх виявлення та прийняття до них заходів відповідного реагування;

- вжиття заходів щодо попередження різних форм насильства та жорстокості відносно дітей;

- зменшення кількості дітей, які схильні до правопорушень, та бродяжництва;

- активізація участі територіальної громади у захисті прав дитини шляхом залучення представників громади до співпраці з  комісією з питань захисту прав дитини, проведення інформаційних заходів;

- зменшення кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають в державних дитячих закладах за результатами роботи з близькими родичами, що відвідують таких дітей для влаштування до їх сім’ї.

вгору