Офіційний сайт Виконкому
Центрально-міської районної у місті Кривому розі ради
тел:(0564)94 83 60,(068)970 56 97, прийм.(0564)94 83 63 факс:
пн-пт: 8.00-16.30
Перерва: 12.30-13.00
сб, нд: вихідні
50000, м. Кривий Ріг,
вул. Свято-Миколаївська, 27
Головна | Актуально | Новини | Вшанували пам’ять Олександра Поля

Вшанували пам’ять Олександра Поля

1 вересня 2017 року у Центрально-Міському районі, на проспекті Поштовому, відбулося  урочисте покладання квітів до пам’ятника  Олександру Полю з нагоди 185-ої річниці від Дня його народження. Така добра традиція свято зберігається криворіжцями, оскільки з іменем  Олександра Миколайовича Поля тісно пов’язана історія розвитку Криворіжжя.

Видатний діяч Південно - Східної України другої половини ХІХ ст. – Олександр Поль за роки радянської влади був несправедливо забутий, але сьогодні його ім’я повернулося в історію України, нашого краю і міста.

Вперше О. Поль   відкрив для себе Кривий Ріг у 1866 році, під час піших екскурсій уздовж правого берега річки Саксагань, на місцевості, що мала назву Дубова  балка. Поблизу селища Кривий Ріг він несподівано  наштовхнувся на виходи залізної руди. Поль одразу зрозумів, яке велике значення матимуть її розробки для всього Півдня і Сходу України. Він їде до Німеччини, в гірничу академію Фрайберга. Дослідивши зразки руди, підтвердилися сподівання Поля: руда  містила близько 70%  заліза!

У далекому 1881 році Поль розпочав переговори з групою французьких бізнесменів в Парижі та по завершенню переговорного процесу було організовано закрите акціонерне товариство Криворізьких залізних руд з установчим капіталом у п’ять мільйонів франків. Згадане товариство у 1881 році відкрило перший рудник на Криворіжжі – Саксаганський.

Олександр Миколайович Поль розумів гостру необхідність залізничного сполучення для новоствореного підприємства та став одним з ініціаторів будівництва Катерининської залізниці (тепер – Придніпровська). З’єднавши залізницею криворізьку руду і вугілля Донбасу, О.М. Поль свій грандіозний проект перетворив на реальність. Маючи в своєму розпорядженні руду та вугілля акціонерне товариство Криворізьких залізних руд  у 1890 році розпочало зведення Гданцівського чавуноливарного заводу.

Крім того, О. Поль займався широким колом різних видів сільськогосподарської і промислової діяльності. Він мав кінний і цегляний заводи, завод великої рогатої худоби, активно торгував продуктами сільського господарства. У 70-х роках ХІХ ст. – зайнявся видобутком і продажем знайдених ним покладів графіту і аспіду.

Завдяки зусиллям Олександра Поля, його підприємницькій хватці, дипломатичним здібностям, здійснився стрімкий розвиток гірничодобувної, а потім і металургійної промисловості. Кривий Ріг буквально в кілька десятиліть з маленької поштової станції перетворився на промисловий центр регіону, а згодом, вже в 20-му столітті став  на перші позиції в країні з видобутку залізної руди і виробництва метал.

Славетне ім’я Олександра Поля увічнене в пам’ятниках, назвах вулиць, музеях, книгах та назавжди залишається в серці та пам’яті людей.

вгору