Офіційний сайт Виконкому
Центрально-міської районної у місті Кривому розі ради
тел:(0564)94 83 60,(068)970 56 97, прийм.(0564)94 83 63 факс:
пн-пт: 8.00-16.30
Перерва: 12.30-13.00
сб, нд: вихідні
50000, м. Кривий Ріг,
вул. Свято-Миколаївська, 27
Головна | Актуально | Новини | Вшанували Олександра Поля

Вшанували Олександра Поля

За доброю традицією, щороку, 1 вересня, у Центрально-Міському районі проводиться урочисте покладання квітів до пам’ятника Олександру Полю з нагоди його Дня народження.

Цього разу в урочистому покладанні квітів з нагоди 184-ї річниці від дня народження видатного діяча ХІХ ст., підприємця О.Поля взяли участь: в.о. Криворізького міського голови С.В. Маляренко, народний депутат України К.Г. Усов, керуючий Криворізькою єпархією, митрополит Криворізький та Нікопольський Єфрем, Почесні громадяни міста, члени виконавчого комітету Криворізької міської ради, голови районних у місті рад, депутати місцевих рад, керівники промислових підприємств, представники трудових колективів.

З іменем  Олександра Миколайовича Поля тісно пов’язана історія розвитку Криворіжжя За роки радянської влади його ім’я було несправедливо забуте, та сьогодні воно повернулося в історію України, нашого краю і міста та заслуговує увічнення у пам’ятниках, назвах вулиць, книгах, в серцях та пам’яті людей.

Вперше О. Поль   відкрив для себе Кривий Ріг у 1866 році, під час піших екскурсій уздовж правого берега річки Саксагань, на місцевості, що мала назву Дубова  балка. Поблизу селища Кривий Ріг він несподівано  наштовхнувся на виходи залізної руди. Поль одразу зрозумів, яке велике значення матимуть її розробки для всього Півдня і Сходу України. Він їде до Німеччини, в гірничу академію Фрайберга. Дослідивши зразки руди, підтвердилися сподівання Поля: руда  містила близько 70%  заліза!

У 1873 році Поль отримав право на дослідження й розробку залізних руд на Криворіжжі. Повномасштабним роботам передували довгі роки пошуків фінансової підтримки. Однак, зацікавити своїми проектами місцевих чиновників та підприємців він так і не зміг. Саме тому, у 1881 році Поль розпочав переговори з групою французьких бізнесменів в Парижі. По завершенню переговорного процесу було організовано закрите акціонерне товариство Криворізьких залізних руд з установчим капіталом у п’ять мільйонів франків. Згадане товариство у 1881 році відкрило перший рудник на Криворіжжі – Саксаганський.

Олександр Миколайович Поль розумів гостру необхідність залізничного сполучення для новоствореного підприємства та став одним з ініціаторів будівництва Катерининської залізниці (тепер – Придніпровська). З’єднавши залізницею криворізьку руду і вугілля Донбасу, О.М. Поль свій грандіозний проект перетворив на реальність. Крім того, О. Поль займався широким колом різних видів сільськогосподарської і промислової діяльності: мав кінний і цегляний заводи, завод великої рогатої худоби, активно торгував продуктами сільського господарства. У 70-х роках ХІХ ст. – зайнявся видобутком і продажем знайдених ним покладів графіту і аспіду.

Завдяки зусиллям Олександра Поля, його підприємницькій хватці та дипломатичним здібностям, здійснився стрімкий розвиток гірничодобувної, а потім і металургійної промисловості. Через кілька десятиліть Кривий Ріг стрімко перетворюється з маленької поштової станції на промисловий центр регіону, а згодом – вийшов на перші позиції в країні з видобутку залізної руди і виробництва металу.

вгору