(0564)94 83 60
(068)970 56 97
(0564)94 83 63 прийм.
пн-пт: 8.00-16.30
Перерва: 12.30-13.00
сб, нд: вихідні
50000, м. Кривий Ріг,
вул. Свято-Миколаївська, 27

Історична довідка

Центрально-Міський район міста Кривого Рогу  утворився у 1936 році і до 1939 року носив назву Єжовський. У травні 1939 року, відповідно до постанови президії Дніпропетровського облвиконкому були створені Дзержинський і Жовтневий райони, а Єжовський район перейменовано у Центрально-Міський. На той час район був головним адміністративним центром міста Кривого Рогу. На його території, на вулиці Жовтневій (зараз Олександра Поля), у тридцятих роках минулого століття був розташований окружний виконком, а  у сорокових роках, на вулиці Леніна (зараз Свято-Миколаївська) – Криворізький міський комітет. У районі працювали 38 промислових підприємств і функціонувало 8 шкіл,  4 технікума і вуза. На початку створення Центрально-Міського району  його населення перевищувало 70 тисяч чоловік.  Сьогодні у районі проживає 84 тис. мешканців. Територія району складає 66,42  Га.

         Свої витоки місто Кривий Ріг бере саме з Центрально-Міського району. Спочатку воно виникло як поштова стація, потім містечко і, згодом, - великий промисловий центр.

         Перетворення містечка Кривий Ріг в місто сталося внаслідок початку промислового видобутку, потім – переробки залізорудної сировини. Промисловий видобуток залізної руди на Криворіжжі  розпочався у результаті наполегливої діяльності правнука наказного Гетьмана України Павла Полуботька – Олександра Поля. Завдяки йому, у місті, з’явились рудники, була прокладена Катерининська залізниця, побудований на території району перший чавуноливарний завод.

         Пізніше на території району  розташовувались заклади і установи місцевого самоврядування, культури, науки, освіти. У його центрі оселялись заможні люди, розвивалась торгівля, надавались різноманітні послуги.

         Перша вулиця,  яка  з'явилась у Кривому Розі, і досі є головною окрасою району і міста - це проспект Поштовий. Одночасно з головною вулицею Кривого Рогу утворюється і вулиця Миколаївська, названа на честь Свято-Миколаївської церкви, першої у місті, залишки якої представлені в атріумі у сквері на вулиці Свято-Миколаївська.

         Багато назв вулиць дореволюційного Центрально-Міського району розповідали самі за себе: вулиця, де йшла жвава торгівля, мала назву Базарна, нині це сучасна – вулиця Олександра Поля, лазня розташовувалась на Старобанній вулиці, а тепер -  це Чкалова. Вулицю, яку заселяли  майстри-переселенці, називали Німецькою, якій нещодавно повернула стару назву.

         Центрально-Міський район, отримав у своє володіння найцінніший  історичний спадок. Саме на злитті річок Саксагань та Інгулець виникло поселення, яке через роки виросло в місто – центр залізнорудної промисловості. Тож цілком природно, що де-факто найстаріший район Кривого Рогу має і саму багату, цікаву, насичену подіями історію.

         У місті Кривому Розі визначено 18 споруд, що є пам’ятками архітектури,  з яких 13 розташовані саме в Центрально-Міському районі.

         У тридцяті роки минулого століття, разом з початком бурхливого індустріального розвитку Кривбасу, в районі розпочалось будівництво споруд житлового та громадського призначення, архітектурний стиль яких мав назву конструктивізм. Невдовзі його змінив помпезний і монументальний  класицизм, так званий сталінський «міський стиль». Зведені у довоєнні роки споруди – є кращим подарунком від покоління криворіжців, яким довелось винести неймовірний тягар лихоліть, розбудовувати Кривий Ріг для своїх нащадків,  прийдешніх поколінь.

         У 50-80 роках минулого століття відбулась масова забудова району. Його межі розширювались далеко за «центральну частину». З’являлись житлові масиви Карачуни, Миколаївське шосе, Змичка Поповнювалось новим архітектурним  стилем і «старе місто», що пов’язано з початком роботи промислових підприємств машинобудівної галузі таких як: завод «Восход», Рудоремонтний завод, ЗЕМВ-5 та інші, для працівників яких будувались цілі мікрорайони.

         У 90-х роках на карті Центрально-Міського району  з’явився новий житловий комплекс Макулан, збудований для сімей військовослужбовців  17-ї окремої  танкової дивізії, яка на сьогодні реорганізована у 17 окрему танкову Криворізьку бригаду імені Костянтина Пестушка. Сучасний  мкрн.Всебратське-2 і до нині зберіг свій неповторний європейський стиль, які втілили австрійські будівельники. 

         За час свого існування, разом з містом, з усією країною, Центрально-Міський район  пройшов шлях становлення і розвитку, зростав та міцнів.

         Він і сьогодні продовжує розвиватися, стає з кожним днем сучаснішим, мальовничішим, залишаючись «Старим містом», серцем Кривбасу.      У районі гармонійно поєднуються архітектурні пам'ятники старовини, які зберігають історичну пам'ять про минуле та багатоповерхові будівлі, створені за сучасними проектними технологіями. Чимало споруд як у районі так і у місті  було спроектовано ДП «Державний інститут по проектуванню підприємств гірничорудної промисловості «Кривбаспроект», який розташований у Центрально-Міському районі.

         Промисловий потенціал району формують 6 підприємств. Серед них Підприємство об’єднання громадян Криворізьке учбово-виробниче підприємство Українського товариства  сліпих,  акціонерне товариство «Електроград»,   приватне акціонерне товариство  «Криворізький міський молокозавод №1», а також,  надавачі послуг мешканцям  міста: комунальне підприємство теплових мереж  «Криворіжтепломережа», Криворізькі міські електричні мережі  акціонерне товаривство  «ДТЕК Дніпровські електромережі», товариства з обмеженою відповідальністю   «Сітісервіс-КР» та «Дивобуд», а також Центр поштового зв’язку №2 Дніпропетровської дирекції  Українського державного підприємства поштового зв’язку «Укрпошта».

         Побутові потреби населення району задовольняють понад 900 об'єктів торгівлі, побутового обслуговування, ресторанного господарства, працює 4 ринки.

         Центрально-Міський район - історичний та культурний центр  міста, де сконцентровані 18 закладів культури і мистецтва. Завжди гостинно зустрічають відвідувачів комунальний заклад культури «Міський виставочний зал» КМР, комунальний заклад культури «Міський історико-краєзнавчий музей» КМР, комунальне підприємство «Криворізький академічний міський театр драми та музичної комедії імені Тараса Шевченка», функціонують  Центральні міські бібліотеки для дорослих та дітей.

         Створені умови для всебічного розвитку дітей і молоді. Мережа  закладів освіти  нараховує 22 загальноосвітніх  закладів, серед яких 1 ліцей, 2 спеціалізовані школи  та 10 гімназій. Гостинно відкривають двері для дошкільнят району 21 дошкільний навчальний  заклад.   Крім того, у районі функціонують 7 позашкільних навчальних закладів,  6 вищих навчальних закладів різних рівнів акредитації, дитячо-юнацька спортивну школу № 3.

          Гостинно зустрічають мешканців району та його гостей мальовничі куточки, парки та сквери, де кожен може відпочити з родиною від міської суєти. Окрасою району і всього міста є Човнова станція у парку культури і відпочинку ім. Федора Мершавцева, Арт-майдан і Театральна площа, оновлений парк ім. Юрія Гагаріна та  65-метровий вантовий  міст, який  з'єднав цей парк з  вулицею Свято-Миколаївською.

Центрально-Міський район – це перлина Криворіжжя та його історична пам'ять.

         З кожним роком район зазнає позитивних змін, рухається у напрямку розвитку та зміцнення соціально-економічних показників, впевнено крокуючи вперед до  майбутнього.

вгору