Офіційний сайт Виконкому
Центрально-міської районної у місті Кривому розі ради
тел:(0564)94 83 60,(068)970 56 97, прийм.(0564)94 83 63 факс:
пн-пт: 8.00-16.30
Перерва: 12.30-13.00
сб, нд: вихідні
50000, м. Кривий Ріг,
вул. Свято-Миколаївська, 27
Головна | Актуально | Новини | Поради щодо дій у разі неправомірного перешкоджання законному праву спілкування з дитиною

Поради щодо дій у разі неправомірного перешкоджання законному праву спілкування з дитиною

Комісією з питань захисту прав дитини виконкому Центрально-Міської районної у місті ради з початку 2019 року розглянуто 7 питань щодо вирішення спорів між батьками про участь одного з батьків у вихованні дитини та прийняті відповідні рішення. Як показує практика, той з батьків з ким проживає дитина не виконує рішення органу опіки та піклування. Відповідно той з батьків, хто проживає окремо від дитини звертається до служби у справах дітей або ж органу опіки та піклування щодо забезпечення виконання рішення органу опіки та піклування. 

Рішення органу опіки та піклування є обов’язковим для виконання, але не може виконуватися примусово ні державною виконавчою службою, ні виконкомом районної у місті ради, як органом опіки та піклування. Тому виконання його покладено на свідомість батьків, їх відповідальність. 

Відповідно до ст. 153 Сімейного кодексу України мати, батько та дитина мають право на безперешкодне спілкування між собою, крім випадків, коли таке право обмежене законом. Крім того, згідно із ст. 157 Сімейного кодексу України той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов’язаний брати участь в її вихованні i має право на особисте спілкування з нею. Відповідно, той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини. Законом встановлено механізм захисту одного з батьків від такого перешкоджання з боку іншого.

Якщо той із батьків, з ким проживає дитина, чинить перешкоди тому з батьків, хто проживає окремо, у спілкуванні з дитиною та у її вихованні, зокрема якщо він ухиляється від виконання рішення органу опіки i піклування, другий із батьків має право звернутися до суду з позовом про усунення цих перешкод (ст. 159 Сімейного кодексу України). Крім того, у разі ухилення одного із батьків від виконання рішення суду або рішення органу опіки i піклування, той з батьків, хто проживає окремо, має право на відшкодування матеріальної і моральної шкоди.

Якщо ж, не зважаючи на рішення суду, яким встановлено певний графік спілкування батька з дитиною, відбувається подальше перешкоджання дотриманню встановленого порядку та графіку спілкування з дитиною, то варто вчинити наступні дії:

1.Подати заяву до органу виконавчої служби про відкриття виконавчого провадження щодо виконання відповідного рішення суду;

2.В рамках вже відкритого виконавчого провадження подати заяву про здійснення державним виконавцем виїзду за місцем проживання дитини задля складання акту про те, що мати (батько) не надає доступу до житлового приміщення, чим чинить перешкоди у спілкуванні з дитиною та ухиляється від виконання рішення суду;

Слід також звернути увагу, що задля підготовки доказового матеріалу з метою підтвердження ухилення від виконання рішення суду, відповідні заяви до виконавчої служби та складання актів за фактом виїзду державного виконавця за місцем проживання дитини, необхідно здійснити принаймні декілька разів. 

3.Наступним кроком має бути подання заяви з вимогою до державного виконавця скласти акт про порушення вимог Закону України «Про виконавче провадження» та про звернення державним виконавцем до правоохоронних органів з поданням (повідомленням) про притягнення до відповідальності за умисне невиконання рішення суду відповідно до ст. 382 Кримінального кодексу України; 

4.Маючи акти державного виконавця про те, що обмежується доступ до житлового приміщення, чим чиниться перешкоди у спілкуванні з дитиною та відбувається ухиляння від виконання рішення суду, необхідно подати до прокуратури заяву про порушення кримінального провадження про притягнення до відповідальності за умисне невиконання рішення суду за ст. 382 Кримінального кодексу України.

Крім того, якщо Ви позбавлені будь-якої інформації щодо життєдіяльності Вашої дитини, пам’ятайте про своє законне право на отримання такої інформації та направляйте відповідні запити до школи, в якій навчається дитина, до медичних закладів, в яких вона обстежується, до секцій, які відвідує, щоб дізнатися, коли вона приходить, коли йде додому, як навчається, чи здорова тощо.

Зрештою, маючи всі необхідні докази того, що має місце ухилення матері від виконання відповідного рішення суду та продовжується незаконне обмеження у спілкуванні дитини з батьком, батько має право подати позов до суду про встановлення місця проживання дитини з ним відповідно до ст. 159 Сімейного кодексу України: « у разі ухилення від виконання рішення суду особою, з якою проживає дитина, суд за заявою того з батьків, хто проживає окремо, може передати  дитину на проживання з ним.

В позові необхідно обґрунтувати, що мати продовжує чинити перешкоди спілкуванню батька i дитини з посиланням на акти державного виконавця, обґрунтувати, що саме з батьком дитині буде комфортніше жити, батько має необхідні статки та можливості і буде приділяти більше уваги на відміну від матері вихованню дитини та опікуватися інтересами дитини. У випадку доведеної позиції по усіх вищезгаданих моментах, а також наявності власного бажання дитини проживати з батьком, суд може задовольнити даний позов. 

Отже, слід пам’ятати, що i мати, i батько є рівними в своїх батьківських правах. Не забороняйте один одному спілкуватися з дитиною, адже це спілкування досить важливе для подальшого всебічного розвитку дитини, а будь-які чвари щодо цього будуть впливати на психіку дитини. Радимо на самому початку конфлікту спробувати вирішити питання спільного виховання дитини у доброзичливо-перемовному процесі.

 

   Бажаємо злагоди у Ваших оселях! 

вгору