Офіційний сайт Виконкому
Центрально-міської районної у місті Кривому розі ради
тел:(0564)94 83 60,(068)970 56 97, прийм.(0564)94 83 63 факс:
пн-пт: 8.00-16.30
Перерва: 12.30-13.00
сб, нд: вихідні
50000, м. Кривий Ріг,
вул. Свято-Миколаївська, 27
Головна | Актуально | Новини | Петриківські дивоцвіти в міському музеї

Петриківські дивоцвіти в міському музеї

Значна подія в культурному житті Центрально-Міського району та міста у цілому відбулася 16 березня 2017 року – в КЗК «Міський історико-краєзнавчий музей» урочисто відкрито виставку неперевершеного народного мистецтва «Петриківські дивотвори». До уваги криворіжців представлені унікальні твори  майстрів петриківського розпису, членів громадської організації «Майстри петриківського розпису», яку очолює Микола Петрович Іщук – директор Центру народних ремесел Петриківщини.

Дивовижний орнаментальний розпис петриківчан є одним з яскравих проявів унікальної української стародавньої художньої культури, що створювалася протягом століть плідною працею народних майстрів минулого та сучасності. Далеко за межами нашої країни відомі імена народних майстрів села Петриківки Дніпропетровської області: Тетяни Пати (1884-1976), Надії Білокінь (1894-1981), Орини Пилипенко (1893-1979). З покоління в покоління передаються традиції розпису, неповторного квіткового орнаменту, що згодом усе більш удосконалюється.

5 грудня 2013 року на 8-й сесії Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО, яка проходила в м. Баку (Республіка Азербайджан), було прийнято рішення про включення Петриківського розпису до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства. Петриківка стала першим представником від України, який отримав такий високий статус.

Нині багато молодих художників їдуть за натхненням до Петриківки – випити цілющої води з чистого народного джерела. Молоді майстрині і майстри єднають в собі здобутки традиційного народного мистецтва з сучасним декоративним розписом.

В останні роки держава  приділяє значної уваги мистецтву петриківського розпису. За останні 4 роки було реалізовано проект з популяризації Петриківського розпису поза межами України. Проведено більше 50 виставок творів цього унікального народного мистецтва в багатьох країнах світу. Зокрема, Петриківський розпис презентовано в посольствах України у країнах Євросоюзу, Європейському Парламенті в Брюсселі, Музеї сучасного мистецтва в Кувейті, в штаб-квартирі ЮНЕСКО в Парижі, а також у відомій іспанській культурно-науковій інституції «Ateneo de Madrid», університеті Мадрида, в містах Барселона і Малага,  у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва.

У Дніпропетровському художньому музеї зберігається велика колекція робіт майстрів петриківського декоративного розпису. Це зібрання налічує понад 1500 творів народного мистецтва 87 авторів і охоплює період з кінця ХІХ – до початку ХХІ століть.

Сучасні майстри народної творчості продовжують славу попередників, передаючи дітям у спадок неперевершене мистецтво поколінь. Прикладом тому є плідна робота митців Центру народного мистецтва «Петриківка» – провідні майстри, кожен з яких працює за власними задумами, має індивідуальне творче обличчя, створює неповторні авторські твори.

В Петриківці діє і громадська організація «Майстри петриківського розпису». Сьогодні в музеї представлені роботи саме цих людей – 100 творчих робіт Петриківського розпису, виконаних  в різних жанрах: декоративні пано з мальовничим рослинним орнаментом та зображенням фантазійно-стилізованих птахів (пава, зозуля, півень, жар-птиця, горлиця), сюжетно-жанрові картини, жіночо-образні дивотвори, портрети, оздоблені петриківським розписом, різноманітний посуд та сувеніри (вази, тарілі, шкатулки, булава, дощечки, цукерниці, таці, боклаги, кухлі тощо). Роботи виконані з використанням різних технік та матеріалів: розпис олійними фарбами дерев’яних виробів, картини гуашшю на папері, декоративні панно на ДВП та полотні, написані темперою, акрилом, аквареллю.

У виставці приймають участь чотири учня Петриківського ПТУ №79 та тринадцять професійних майстрів. Окремо представлено  шість робіт  фабрики художніх виробів «Дружба» з приватної колекції народної майстрині Віти Клеветенко: ваза, цукерниця, таця, декоративна баклага, тарілі та одна таріль невідомого автора, розписана у 1942 році.

Завітавши до КЗК «Міський історико-краєзнавчий музей» (вул. Каунаська, 16а), ви поринете у світ краси, яскравого колориту, чарівних квіткових орнаментів, тендітності та грації птахів і тварин.

Запрошуємо усіх мешканців району та міста відвідати надзвичайно красиву виставку петриківського розпису та доторкнутися ближче до справжнього казкового мистецтва, створеного для відродження духовності, людяності, гармонії душі.

Захід було висвітлено ДТРК «Криворіжжя»,  ТРК «Рудана». 

вгору